Tatry
Tatry to najwyższa partia pasma górskiego Karpat Zachodnich. Długość Tatr mierzona od Przełęczy Huciańskiej która mierzy 900 m n.p.m. do wschodnich podnóży Kobylego Wierchu, a dokładniej Przełęczy Ździarskiej , która z kolei ma1075 m n.p.m. wynosi w linii prostej 53 km, a ściśle wzdłuż grani 80 km. Cały rejon Tatr objęty jest ochroną objętą przez Tatrzański Park Narodowy i światowe organizacja biosfery. Ponadto, te jedyne w Polsce góry typu alpejskiego w ramach Europejskiej Sieci Natura 2000 stanowią specjalny obszar ochrony siedlisk i teren specjalnej ochrony ptaków.


Oprócz pospolitych w całej Polsce gatunków zwierząt takich jak: sarny, jelenie, lisy, rysie Tatry zamieszkują typowo górskie zwierzęta. Cztery gatunki występują tylko w Tatrach i nigdzie indziej w Polsce. Należą do nich:
Świstak, Kozica, Niedźwiedź Brunatny
Klimat Tatr ma charakter wysokogórski i im wyżej tym jest ostrzejszy. Cechuje go duża zmienność zarówno pod względem ilości opadów jak i temperatury. Nie należy do rzadkości zmiana z ciepłej jesiennej pogody w surową zimę z wichurami i śnieżycami w ciągu kilku godzin. Tatrzańska pogoda jest trudna do przewidzenia, ale można w niej wyróżnić trzy zasadnicze cykle: słońce, potem wiatr (często Halny) i opad (deszczu lub śniegu)

Obrazek  
ObrazekObrazek   

Strona główna